بهترین عایق برای چوب چیست؟

بهترین عایق برای چوب

چوب به دلیل خصوصیات و ویژگی هایی که آن را نسبت به مصالح دیگر متمایز کرده است، به یکی از پر طرفدار ترین محصولات ساختمان تبدیل شده است. ولی مانند هر متریال دیگری چوب هم معایبی دارد که به مرور زمان باعث آسیب و کاهش طول عمر آن می شود.

یکی از این مشکلات عدم پایداری و دوام چوب در برابر رطوبت آب است. به همین دلیل چوب طبیعی همواره در معرض بروز مشکلاتی مانند کپک زدن، قارچ، پوسیدگی و فرسایش است. همچنین به دلیل استفاده زیاد مردم از چوب در فضاها، برای بسیاری از افراد عایق صدا بودن چوب مهم است. 

به همین دلیل امروزه استفاده از عایق های رطوبتی یا چوب های ضد صدا افزایش یافته است. به دنبال این افزایش علاقه مردم به استفاده از چوب، دغدغه بسیاری از آن ها کاهش میزان اثرات نور خورشید و اشعه های مضر آن روی چوب مخصوصا در فضای بیرونی شده است. در این مطلب به معرفی انواع بهترین عایق برای چوب در برابر رطوبت، صدا و اشعه uv خورشید می پردازیم.

بهترین عایق رطوبتی چوب

عایق رطوبتی چوب

محافظت از چوب در مقابل رطوبت، نفوذ آب و باران یکی از دغدغه های همیشگی تولید کنندگان و مصرف کنندگان انواع چوب بوده است. نفوذ رطوبت در چوب به مرور زمان باعث تاب خوردگی، ترک خوردن، پوسیدگی یا کپک زدن چوب می شود که در نهایت منجر به ایجاد خسارات ظاهری و مالی زیادی می شود.

پس از گذشت سال ها آزمون و خطای فراوان برای یافتن روش های ضد آب و ضد رطوبت کردن و بهترین عایق برای چوب در برابر آن ها، محققان به روشی دست یافتند که بهترین عملکرد را در محافظت از چوب در مقابل آسیب های رطوبتی دارد. این روش استفاده از رنگ های با کیفیت چوب ترمو است. رنگ ترمووود علاوه بر ضد آب کردن چوب، ظاهر و رنگی زیبا به آن می بخشد.

رنگ های ترمووود در 2 نوع رنگ های بر پایه آب و رنگ های بر پایه روغن ساخته می شوند. رنگ های بر پایه آب ترمووود، نفوذی به اندازه 3 میلی متر در چوب می کنند که باعث ایجاد یک لایه محافظ در برابر رطوبت می شوند. به دلیل نفوذ کمتر نسبت به رنگ های روغنی ترمو، از این رنگ ها بیشتر در رنگ آمیزی نمای ساختمان، صندلی، آلاچیق و … فضای باز استفاده می شود. 

رنگ های ترمو بر پایه روغن نیز نفوذ بیشتری در عمق چوب می کنند که این ویژگی چوب را در برابر ساییده شدن نیز بسیار مقاوم می کند. از این رنگ ها بیشتر برای کفپوش استفاده می شود. به طور کلی رنگ های ترمووود با توجه به کیفیت بالا و عایق قوی نسبت به آب، یکی از بهترین محصولات برای استفاده بر روی هر نوع چوبی برای ضد آب کردن آن هستند.

رنگ ترمووود

یک عایق رطوبتی با کیفیت و مناسب باید دارای ویژگی های زیر باشد:

 • به راحتی بتوان آن را روی چوب اعمال کرد. همچنین خشک شدن سریع یک ویژگی بسیار خوب برای عایق رطوبتی به شمار می آید.
 • بهترین عایق برای چوب باید در هر شرایطی از چوب در برابر رطوبت و حتی بخار آب محافظت کند.
 • میزان چسبندگی و دوام بیشتری نسبت به دیگر محصولات داشته باشد.
 • تغییر دما تاثیری روی کیفیت و میزان محافظت آن در برابر رطوبت نداشته باشد.
 • دارای مواد سمی و خطرناک که برای انسان و محیط زیست آسیب زا هستند نباشد.
 • طول عمر بالایی داشته باشد تا همیشه نیاز به تمدید مجدد آن وجود نداشته باشد.

رنگ های ترمووود تمامی این ویژگی ها را دارند که باعث شده به یکی از بهترین عایق های چوب در برابر رطوبت تبدیل شوند.

خرید رنگ ترمووود Dulux اوجینال!
برای اطلاع از قیمت یا خرید رنگ ترمووود dulux با کیفیت فوق العاده و قیمت استثنایی با در تماس باشید

بهترین عایق صدا برای چوب

عایق سازی چوب

استفاده زیاد از چوب در دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان های مختلف، به صورت روزانه در حال افزایش است. چوب در کنار این محبوبیت بالا، دارای مشکلات و معایبی نیز است که بسیاری از افراد برای خرید و استفاده از آن دچار تردید می شوند. یکی از این دغدغه ها عبور صدا از چوب است. ولی خوشبختانه با پیشرفت علم و تکنولوژی، یک متریال چوبی جدید به بازار وارد شده است که به صورت طبیعی در برابر عبور صدا عایق بندی شده است.

چوب ترمووود به دلیل خواص زیادی که دارد، صدا را در درون منافذ خود جذب می کند که باعث عبور نکردن صدا از چوب می شود. به همین دلیل در محیط هایی مانند ادارات، مراکز تفریحی، بین اتاق ها، هتل ها و … از ترموود استفاده های بسیار زیادی می شود. زیرا در کنار زیبایی و تنوع فراوان در طرح و رنگ، عایق بندی صدا را به طور کامل در محیط انجام می دهد. همچنین ترمووود در مقابل سایر عوامل محیطی مانند تغییر دما، آلودگی ها، حشرات و … بسیار مقاوم است.

برای اطلاع از قیمت و خرید چوب ترمو ارزان و با کیفیت میتوانید با کارشناسان پویان وود در تماس باشید.

بهترین عایق اشعه UV برای چوب

عایق چوب در برابر اشعه خورشید

یکی دیگر از مشکلاتی که باعث ایجاد آسیب های زیاد و خسارت به چوب و ساختمان می شود، نور خورشید است. همانطور که می دانید نور خورشید دارای اشعه های مضر زیادی است. این اشعه ها همانطور که بر سلامت انسان تاثیرات منفی می گذارند، برای چوب نیز مشکل ایجاد می کنند. مخصوصا در فضاهایی که چوب در محیط بیرونی و باز اجرا می شود، این مشکل همیشه جزو دغدغه های افراد بوده است.

راه های زیادی برای محافظت از چوب در برابر خورشید و اشعه uv وجود دارد. ولی همه آن ها پس از مدتی عملکرد و تاثیر خود را از دست می دهند. در نتیجه هزینه، زمان و چوب از بین می روند و خسارت های زیادی به ساختمان وارد می شود. در همین حال یک روش جدید برای رهایی یافتن از این مشکل پیدا شده است که توانسته با عملکرد بی نظیر خود، یک عایق خیلی خوب در برابر اشعه uv خورشید باشد. 

رنگ های ترمووود پر طرفدار ترین و بهترین عایق برای چوب در برابر اشعه uv هستند. همانطور که در قسمت عایق بندی رطوبتی اشاره کردیم، رنگ های ترمو علاوه بر ضد آب کردن چوب و همچنین افزایش زیبایی و مقاومت آن، باعث محافظت از چوب در برابر نور مضر و اشعه های فرا بنفش خورشید می شوند. اشعه uv با تابش روی چوب با گذشت زمان کمی، باعث تغییر رنگ و کاهش مقاومت و دوام چوب می شود. 

علت اصلی استفاده از رنگ های ترمووود، مقاوم کردن چوب در برابر اشعه فرا بنفش خورشید است. زیرا با استفاده از رنگ های معمولی یا نا مرغوب دیگر تابیدن نور خورشید باعث خاکستری رنگ شدن چوب و از بین رفتن زیبایی بصری آن می شود. همچنین رنگ کردن چوب با رنگ های ترمو باعث نمایان تر شدن بافت و رگه ی چوب و براق شدن و افزایش جلای آن نیز می شود.

چوب ترمو

بیشترین کاربرد رنگ های ترمو وود برای رنگ آمیزی و عایق بندی چوب در برابر اشعه uv شامل موارد زیر است:

 • نمای ساختمان چوبی
 • مبلمان چوبی فضای بیرون
 • تابلو چوبی
 • درب و پنجره های چوبی
 • اطراف استخر ساخته شده با چوب در فضای باز
 • بالکن و تراس چوبی
 • روف گاردن
 • گلدان و فلاور باکس چوبی فضای بیرونی
 • نرده های چوبی
 • کفپوش فضای باز

بهترین عایق برای چوب کدام است؟

چوب های ترمووود

پس از بررسی تمامی موارد عایق بندی چوب در برابر صدا، رطوبت و اشعه uv خورشید حال باید بدانیم که کدام مورد بهترین عایق برای چوب در برابر همه ی این آسیب ها و عوامل محیطی دیگر است.

یکی از بهترین و معروف ترین محصولاتی به جای سایر چوب های موجود در بازار قابل استفاده است، چوب ترمووود است. ترموود به دلیل مکانیزم تولیدی خاص خود به صورت طبیعی در برابر تمامی عوامل محیطی مانند رطوبت، اشعه فرا بنفش، تغییر دما، حشرات موذی، پوسیدگی و قارچ و … مقاومت بسیار بالایی دارد. 

با خرید و استفاده از این چوب دیگر نگران آسیب های محیط نخواهید بود. همچنین به دلیل مقاومت ذاتی این چوب، نیاز به هزینه های اضافه برای خرید عایق های جداگانه وجود ندارد. این ویژگی ها باعث شده تا به صورت روزانه به طرفداران و استفاده کنندگان از این چوب افزوده شود. برای اطلاع از قیمت و استعلام هزینه ترمووود با کیفیت و مرغوب در ایران، می توانید به صفحه لیست قیمت ترمووود مراجعه کنید.

رنگ چوب

همانطور که می دانید چوب ترموود در انواع مختلف و رنگ ها و طرح بندی متنوعی به بازار عرضه می شود. این تنوع باعث گیج شدن افراد در انتخاب رنگ و نوع ترمو مورد نظرشان می شود. همچنین دغدغه ی بسیاری از افراد در این است که چوب ترمو خریداری شده از نظر ظاهری و ویژگی های داخلی، با دکوراسیون ساختمان هارمونی داشته باشد. 

برای رفع این مشکل مطالب جامع و کاملی درباره انواع ترموود در مقاله انواع ترمووود جمع آوری شده که با مراجعه به آن می تواند تمامی نمونه های چوب ترمو را با ویژگی ها و کاربرد های هر کدام به طور مفصل مطالعه کنید.

نتیجه گیری

همانطور که گفتیم برای عایق بندی سازه و چوب خود می توانید از ترمو وود استفاده کنید. این چوب به صورت طبیعی تمامی عوامل محافظتی در برابر رطوبت، صدا و اشعه uv را دارا است. همچنین می توانید محافظت ترمووود را در برابر نفوذ آب و آلودگی و همچنین اثر مضر اشعه فرا بنفش نور خورشید با رنگ آمیزی آن با رنگ های ترمووود تا حد خیلی زیادی افزایش دهید و تا سالیان سال از زیبایی و سلامت چوب خود لذت ببرید. زیرا رنگ های ترمو نیز توانایی بسیار زیادی در مراقبت از چوب در برابر آسیب های محیطی دارند. نکته ی بسیار خوب درباره رنگ های ترمو این است که می توانید این رنگ ها را برای رنگ آمیزی و افزایش مقاومت همه چوب ها نیز استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *