بهترین رنگ برای چوب ترمو چیست؟

بهترین رنگ برای چوب ترمو

بسیاری ار افراد به اشتباه باور دارند که چون چوب ترموود به خودی خود چوبی مقاوم است، نیاز به حفاظت در برابر شرایط و تغییرات محیطی و آب و هوایی ندارد. این در صورتی است که ترمووود هم مانند باقی چوب ها یا مصالح ساختمانی نیاز به مراقبت در برابر شرایط محیطی و جوی دارد.

همانطور که می دانید عواملی مانند رطوبت، نور خورشید و اشعه uv آفتاب، اسید موجود در آّب باران، گرد و خاک و غبار، حشرات، باکتری ها، پوسیدگی یا قارچ زدگی و … می توانند باعث آسیب دیدن ترمووود در هر محیطی شوند. این آسیب با گذشت زمان باعث کاهش عمر سازه و ترمو می شود.

بهترین و مهم ترین روش برای جلوگیری از این مشکلات، استفاده از رنگ های با کیفیت مخصوص رنگ آمیزی سطح ترمووود است. چوب ترمو با رنگ آمیزی مناسب، در مقابل تمامی این مشکلات محافظت می شود. حال به دلیل وجود تنوع در انواع رنگ های مخصوص ترمو باید به بررسی ویژگی ها و خصوصیات بهترین رنگ برای استفاده در رنگ آمیزی ترمو وود بپردازیم.

ویژگی های بهترین رنگ برای چوب ترمو

ویژگی های بهترین رنگ برای چوب ترمو

۱- ویسکوزیته پایین رنگ

یکی از مهم ترین نکاتی که فقط متخصصان رنگ آمیزی ترموود می دانند این است که در رنگ کردن سطح چوب ترمو، باید از رنگی استفاده شود که گران روی یا ویسکوزیته کمتری نسبت به رنگ های دیگر چوب های معولی داشته باشد.

این عمل به دلیل وجود یک ساختار کم تراکم و متخلخل در سطح چوب ترمو است. استفاده از رنگ هایی که ویسکوزیته کمتری دارند باعث می شود که رنگ به راحتی در عمق و منافذ ترموود نفوذ کند و آن ها را پر کند. 

۲- مقاومت در برابر اشعه UV

یکی از ویژگی های دیگری که برای خرید و استفاده از یک رنگ با کیفیت ترمو مهم است میزان حفاظت رنگ در برابر اشعه ماورا بنفش یا uv خورشید است.

رنگ چوب ترمو مخصوصا در مواردی که از این چوب برای نمای ساختمان یا فضای باز استفاده می شود باید یک لایه سطحی مقاوم در برابر اشعه های مضر آفتاب بر روی چوب ترمو تشکیل بدهد و از تخریب لایه سطحی ترمووود در برابر این مشکل جلوگیری کند. اگر از رنگ های بی کیفیت استفاده شود بافت سطحی ترمووود به مرور زمان تخریب می شود.

همچنین این آسیب باعث از بین رفتن چسبندگی و استحکام بین بافت ترموود و لایه رنگ می شود که با گذشت زمان این لایه رنگی که همچنان پیوستگی در بین مولکول هایش وجود دارد از روی سطح چوب ترمو جدا می شود. به همین دلیل رنگی که برای رنگ آمیزی سطح چوب ترمو فضای باز یا نما استفاده می شود باید دارای ویژگی ضد اشعه uv خورشید باشد و اجازه عبور این نور را ندهد.

۳- مقاومت در برابر رطوبت

همچنین بهترین رنگ برای چوب ترمو باید در برابر نفوذ رطوبت به چوب مقاوم باشد. اگر رنگ مورد استفاده از کیفیت قابل قبولی برخوردار نباشد پس از نفوذ رطوبت به بافت های ترمووود آب موجود در ترمو با مرور زمان تبخیر می شود و باعث ایجاد فشار به لایه رنگ ترمو می شود.

این فشار وارد شده کم کم باعث جدا شدن لایه رنگ از سطح ترمو می شود و پوسته پوسته شدن رنگ اتفاق می افتد. این مشکل علاوه بر آسیب به ظاهر زیبای ترمووود باعث کاهش طول عمر آن نیز می شود.

۴- جلوگیری از نفوذ گرد و خاک و غبار

ویژگی دیگر بهترین رنگ ترموود، جلوگیری از نفوذ گرد و خاک و غبار به چوب است. در غیر این صورت با گذشت زمان سطح و بافت چوب ترمو یک محیط بسیار مناسب برای رشد و تکثیر قارچ ها و باکتری ها می شود.

به وجود آمدن قارچ و کپک در ترمو باعث ایجاد لکه های قهوه ای یا سفید روی سطح ترمووود می شود که این لکه ها باعث ایجاد مشکلاتی از قبیل از بین بردن زیبایی ترمووود، تخریب رنگ و در نهایت نیز باعث پوسیدگی و آسیب های جدی ترمووود می شوند.

۵- تجدید پذیر بودن

5- یکی از مهم ترین ویژگی های بهترین رنگ برای چوب ترمو، این است که این رنگ باید تجدید پذیر باشد. رنگ ترمووود مناسب در بازه 2 تا 5 سال به دلیل بارش و رطوبت، نور خورشید، تغییرات جوی و … باید تمدید شود.

عملیات تجدید و شارژ رنگ ترموود یا اصطلاحا Recoat کردن آن با یک رنگ با کیفیت به این صورت است که می توان از همان رنگ دوباره روی سطح چوب رنگ آمیزی کرد، لایه رنگ را تقویت کرد و دوباره به سطح چوب جلا بخشید. به این صورت نیازی به تراشیدن یا پاک کردن رنگ قبلی از سطح ترمو نیست.

۶- ضد آب

یکی از بهترین عملکرد هایی که رنگ ترمووود مناسب و با کیفیت باید داشته باشد، آب گریز کردن سطح ترمو است. این عملیات توسط یک رنگ مرغوب با ایجاد یک لایه غیر قطبی روی سطح ترمو، از پخش و جذب شدن آب به داخل بافت چوب جلوگیری می کند.

در این صورت آب روی سطح به صورت قطره ای باقی مانده و سر می خورد. از ویژگی های خوب این عملکرد رنگ های مرغوب ترمو وود، می توان به این نکته اشاره کرد که باعث جذب شدن گرد و غبار روی سطح ترموود نمی شوند. همچنین رسوب های موجود در آب نیز، باعث ایجاد سفیدک در سطح چوب نمی شوند.

تشخیص رنگ ترمووود اصلی از تقلبی

تشخیص رنگ ترمووود اصلی از تقلبی

همانطور که گفتیم از رنگ های ترمو برای محافظت و حفظ زیبایی و جلای چوب ترمو استفاده می شود. به دلیل وجود تنوع در بازار رنگ ترمو و افزایش روزانه تولید کنندگان یا وارد کنندگان رنگ ترمو، تشخیص اینکه کدام رنگ مناسب ترموود مورد نظر شما است و کدام رنگ اصلی یا تقلبی است سخت شده است.

برای خرید رنگ با کیفیت و اصلی باید فاکتور های مهمی را در نظر بگیرید تا با مرور زمان به سرمایه و همچنین سازه و ساختمان آسیبی وارد نشود.

۱- خرید از فروشنده معتبر

یکی از بهترین و مهم ترین راهکار ها برای داشتن رنگ ترموود اصل، خرید از فروشنده و تولید کننده معتبر است تا دیگر نگران عرضه محصول تقلبی و از دست دادن زمان، سرمایه و ترموود خودتان نباشید. یکی از معتبر ترین و شناخته شده ترین عرضه کننده های رنگ مرغوب ترمووود و همچنین چوب ترمووود در بازار ایران، شرکت پویان وود است که با سال ها تجربه و فروش محصولات با کیفیت و اورجینال، توانسته رضایت تمامی مشتریان خود را به دست بیاورد. برای اطلاع از قیمت محصولات مجموعه ما به صفحه قیمت رنگ ترمووود مراجعه کنید.

۲- بررسی گواهی کنترل کیفیت رنگ ترمو

رنگ های ترمووود بر اساس ویژگی ها و استاندارد های خاصی تولید می شوند. به همین دلیل باید دارای گواهی کنترل کیفیت باشند تا میزان مرغوب بودن آن ها مشخص شود.

۳- تست و بررسی میزان محافظت رنگ ترمووود در برابر آسیب ها

نکته ی خیلی مهم در استفاده از رنگ ترمووود اصلی، این است که رنگ مرغوب و غیر تقلبی نباید باعث بروز آسیب به چوب بشود. رنگ ترمووود اصلی دارای محافظت بسیار بالایی در برابر شرایط جوی و محیطی مانند نور خورشید، رطوبت، آلودگی ها، قارچ و کپک و … است.

همچنین رنگ اصلی ترموود باید شکاف ها و منافذ موجود در سطح چوب ترمو را بپوشاند و مانع نفوذ آلودگی یا آب از طریق این شکاف ها به داخل بافت ترموود بشود.

معرفی برند های مطرح رنگ ترمووود

برند های رنگ ترمووود

قبل از بررسی و معرفی بهترین برند های رنگ ترمووود موجود در بازار، انواع رنگ ها را برای آشنایی بیشتر شما شرح می دهیم. به طور کلی رنگ های ترموود بر دو نوع بر پایه روغن و پایه آب ساخته می شوند. برند های معروف و مطرح زیادی در دنیا این رنگ ها را با ویژگی های خاص تولید می کنند.

رنگ ترمووود بر پایه روغن ( OIL BASE ) : این رنگ ها به عمق بیشتری از چوب ترمو نفوذ می کنند و در نتیجه میزان محافظت بیشتری نیز دارند. این رنگ ها شفاف و بی رنگ هستند که این ویژگی باعث دیده شدن سطح چوب و خطوط طبیعی ترمو وود نیز می شود. رنگ های بر پایه روغن ترمو در برابر ساییدن سطح ترمو بسیار مقاوم هستند.

رنگ ترمووود بر پایه آب ( WATER BASE ) : این رنگ ها بر خلاف رنگ های روغنی ترمو، در عمق 2 تا 3 میلی متری چوب نفوذ می کنند. به دلیل نفوذ کم برای استفاده در رنگ آمیزی نما، سقف، آلاچیق و مبلمان کاربرد بیشتری دارند. همچنین در مقابل اشعه مضر خورشید و رطوبت آب محاظت بالایی دارند.

حال که دو نوع کلی رنگ های ترمووود را شناختیم، به بررسی و معرفی بهترین برند های رنگ ترمو می پردازیم تا با بررسی ویژگی های آن ها بتوانید بهترین رنگ مورد نظرتان را بر اساس نوع و فضای مورد استفاده خریداری کنید.

همچنین در انتهای مطلب یک نتیجه گیری کلی درباره بهترین رنگ ترمووود وارداتی موجود در بازار ایران انجام می دهیم تا انتخابی بسیار راحت و مطمئن با هزینه ی بسیار مناسب داشته باشید.

1- رنگ ترمو وود برند دولوکس (Dulux)

رنگ Dulux

یکی از بهترین رنگ ها برای رنگ آمیزی چوب ترمو در فضا های مختلف، رنگ برند دولوکس است. این رنگ ها ساخت انگلستان هستند و دوام و کیفیت بسیار بالایی دارند. رنگ های برند دولوکس نیز بر پایه روغن ساخته می شوند. بنابراین نفوذ بالایی در عمق ترمووود دارند. همچنین از دیگر ویژگی های خوب این رنگ می توان به تنوع رنگی بالای آن اشاره کرد.

2- رنگ ترمو برند رمرس (REMMERS)

رنگ REMMERS

رنگ های مارک رمرس ساخت کشور آلمان هستند. بهترین خصوصیت این رنگ قیمت مناسب در برابر کیفیت بالای آن است. این رنگ ها با معروف ترین برند های رنگ موجود در دنیا به دلیل کیفیت بسیار بالا رقابت می کند.

رنگ های رمرس به سطح ترموود ظاهری براق، درخشان و زیبا می بخشند. همچنین با استفاده از رنگ رمرس نقش و طرح طبیعی چوب از بین نمی رود. این رنگ ها محافظت بالایی از ترمو در برابر نور خورشید و رطوبت می کنند. همچنین ضد آب و گیاهی هستند.

3- رنگ ترمو وود برند مینوکس (Minwax)

رنگ Minwax

رنگ های برند مینوکس در رنگ آمیزی سطوحی ماند نما، سونا و استخر، کفپوش و … استفاده می شود که بر پایه آب هستند. به همین دلیل استفاده و اجرای آن ها بسیار راحت است.

همچنین قیمت کمتر و مناسب تری نسبت به بقیه برند های رنگ دارند. این رنگ ها نیز از ترمو در برابر نور خورشید محافظت بالایی می کنند و از نفوذ آلودگی، حشرات، گرد و غبار و … به بافت ترمو جلوگیری می کنند.

4- رنگ ترموود برند کیلز (kilz)

رنگ kilz

رنگ های مارک کیلز بر پایه روغن ساخته می شوند و کیفیت و تنوع رنگی بالایی دارند. همچنین این رنگ ها از دوام و طول عمر بالایی نیز برخوردار هستند. این رنگ ها نیز به آسانی از ترمووود در مقابل اشعه های مضر خورشید و آسیب های فضای باز جلوگیری می کنند.

از این رنگ ها به دلیل استفاده از تکنولوژی نانو در ساخت و نفوذ بالا، در رنگ آمیزی سطوحی که در فضا های باز مانند نما یا کفپوش هستند استفاده بیشتری می شود.

بهترین رنگ برای چوب ترمو کدام است؟

بهترین رنگ برای چوب ترمو

پس از معرفی چند برند مطرح رنگ ترمو موجود در بازار، به معرفی بهترین و با کیفیت ترین رنگ می پردازیم. با توجه به رضایت زیاد همه مشتریان ، رنگ ترموود دولوکس به عنوان بهترین رنگ برای چوب ترمو وود معرفی می شود.

همان طور که گفتیم رنگ های برند دولوکس ویژگی ها خصوصیات خیلی خوبی دارند که آن ها را نسبت به دیگر رنگ های موجود در بازار متمایز می کند.

خرید رنگ ترمووود Dulux با قیمت استثنایی!
برای اطلاع از قیمت یا خرید رنگ ترمووود dulux با کیفیت فوق العاده و قیمت استثنایی با در تماس باشید

ویژگی های رنگ دولوکس :

پس از بررسی و شناخت بهترین رنگ برای ترمووود، باید به دنبال مرکز خرید معتبر و مطمئن برای خرید این رنگ باشید. یکی از بهترین فروشندگان رنگ های دولوکس در تمامی کد رنگی ها، شرکت پویان وود است که می توانید رنگ های اورجینال و با کیفیت دولوکس را برای استفاده در هر محیطی اعم از فضای باز، نما، مبلمان، آلاچیق، سونا، استخر و … را از پویان وود خریداری کنید و نگران کیفیت کالا و هزینه ی هنگفت رنگ های تقلبی موجود در بازار نباشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *