بررسی ابعاد چوب ترمو (هر آنچه باید بدانید!)

بررسی ابعاد چوب ترموود

یکی از عوامل مهم در انتخاب ترموود برای هر پروژه، ابعاد و ضخامت مناسب آن است. ترمووود با ضخامت ‌های مختلفی تولید و به بازار عرضه می ‌شود. انتخاب ضخامت و ابعاد چوب ترمو مناسب برای هر پروژه اهمیت زیادی دارد. ضخامت ترموود باید با نیاز های ساختمان و کاربرد مورد نظر هماهنگ باشد. با توجه به اینکه ابعاد چوب ترمو متفاوت است، توجه به انتخاب صحیح این پارامتر ها می ‌تواند به بهبود عملکرد و زیبایی پروژه کمک کند. در این مقاله ابعاد مختلف چوب ترمووود را بررسی می کنیم. ابتدا انواع مختلف طول و عرض ترموود را بررسی کرده و سپس ضخامت های مختلف الوار ترموود را بیان می کنیم.

منظور از ابعاد چوب ترمو چیست؟

ابعاد چوب شامل ضخامت، عرض و طول چوب است. چوب ترمووود ابعادی با مقادیر استاندارد دارد. در ادامه مطلب انواع ضخامت‌، طول‌ و عرض‌ معمول ترمووود را بررسی می ‌کنیم.

1. بررسی انواع ضخامت های ترمووود

انواع ضخامت چوب ترموود

ترمووود برای کاربرد در پروژه ‌های مختلف با ضخامت‌ های متنوعی تولید می ‌شود. برخی از ضخامت ‌های معمول ترمووود عبارت هستند از:
• 9 میلیمتر: کمترین میزان ضخامت چوب ترمو 9 میلی متر است که به دلیل نازک بودن و وزن سبک، بیشتر به عنوان دیوارپوش، پوشش سقف و … استفاده می شود.
• 10 میلیمتر: ترمووود با ضخامت 10 میلی متری نیز مانند ترمووود 9 میلی متری در پروژه ها و سازه های سبک و کوچک استفاده می شود که نیاز به تحمل فشار و وزن بالا را نداشته باشند.
• 12 میلیمتر: از ترمووود با ضخامت 12 میلی متر برای ساخت تابلو، پوشش سقف، دیوار پوش سرویس بهداشتی و … استفاده می شود.
• 14 میلیمتر: از این ابعاد چوب ترمو بیشتر در پروژه های داخلی ساختمان و دکوراسیون داخلی استفاده می شود. با ترمووود 14 میلی متری می توان انواع سازه های دکوری و تزئینی، تابلو، دیوار پوش داخلی و … را اجرا کرد.
• 16 میلیمتر: حداقل میزان ضخامت ترموود برای اجرای نمای ترمووود ساختمان، 16 میلی متر است. ترمووود 16 میلی متری به طور معمول با عرض 90 میلی متری تولید می شود تا ضخامت و عرض و ابعاد چوب ترمو با یک دیگر هماهنگ و سازگار باشند.
• 19 میلیمتر: ترمووود با قطر 19 و 20 میلی متر نیز پر کاربرد است و با عرض 117 تا 188 میلی متر تولید و به بازار عرضه می شود.
• 22 میلیمتر: این ابعاد چوب ترمو از هسته درخت تولید می شود و برای ساخت پرگولا، روف گاردن، کفپوش و … مناسب است.
• 25 میلیمتر: این ضخامت چوب ترمو به دلیل مقاومت بالا بیشتر برای ساخت کفپوش فضای باز استفاده می شود. همچنین برای ساخت نمای خارجی نیز از این نوع ترمووود استفاده می شود.
• 42 میلیمتر: ضخیم ترین چوب ترمو 42 میلی متر است. این کفپوش به دلیل قیمت بالای ساخت، از نظر اقتصادی صرفه ندارد. به همین دلیل بیشتر برای ساخت سازه های خاص در پروژه های تجاری، اداری و تفریحی از آن استفاده می شود.

2. بررسی انواع طول چوب ترموود

ترمووود به طور استاندارد در طول ‌های 3 و 4 متر تولید می‌ شود. این میزان طول و ابعاد چوب ترمو برای استفاده در پروژه های مختلف مناسب است.

3. بررسی انواع عرض چوب ترموود:

انواع عرض چوب ترموود

ترمووود در عرض‌ های مختلفی نیز تولید می شود که هر کدام کاربرد و ویژگی های مخصوص به خود را دارند. برخی از عرض‌ های معمول ترمووود عبارت هستند از:
• 42 میلیمتر: این عرض ترمووود برای کاربرد هایی مانند مبلمان، درب و پنجره‌، پوشش دیوار و سقف، سازه ‌های چوبی و پروژه های دکوراتیو مناسب است.
• 68 میلیمتر: در پروژه هایی که نیاز به عرض بزرگ تری از ابعاد چوب ترمو وجود دارد، می ‌توان از ترمووود با عرض 68 میلیمتر استفاده کرد. این ابعاد چوب ترمو جزو پر کاربرد ترین نوع ترموود در پروژه های مختلف است.
• 92 میلیمتر: از ترموود با این عرض بیشتر برای پوشش دیوار، کفپوش و … استفاده می شود.
• 112 میلیمتر: ترمووود با عرض 112 میلیمتر برای روف گاردن، کفپوش فضای باز، سونا و … استفاده می شود. این عرض ترموود بیشتر برای فضای خارجی به کار می رود.
• 140 میلیمتر: ترمووود با قطر 140 میلیمتر برای استفاده در سازه‌ های بزرگ تر و سنگین مانند سازه‌ های چوبی و پروژه های ساختمانی نما، تابلو، کفپوش و … مناسب است.

برای اطلاع از قیمت و خرید چوب ترمو ارزان و با کیفیت میتوانید با کارشناسان پویان وود در تماس باشید.

نکته قابل توجه در انتخاب ابعاد چوب ترمو این است که انتخاب طول و عرض مناسب ترمووود، باید با توجه به نیاز های ویژه هر پروژه و شرایط کاربری آن انجام پذیرد. بنابراین قبل از خرید و اجرای پروژه، بهتر است با کارشناسان و فروشندگان معتبر مشورت کنید تا مناسب ترین ضخامت و ابعاد چوب ترمو را خریداری کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید انواع ترمووود با ضخامت، طول و عرض متنوع می توانید به صفحه قیمت ترموود مراجعه کنید.

راهنمای انتخاب ضخامت مناسب چوب ترموود

ابعاد چوب ترموود

انتخاب ضخامت مناسب چوب ترمووود باید با توجه به عوامل مختلفی صورت بگیرد تا با ابعاد، کاربری و شرایط پروژه همخوانی داشته باشد. در ادامه مطلب، نکاتی را برای انتخاب ابعاد مناسب ترمووود برای پروژه بیان می کنیم.
1. توجه به کاربرد چوب ترمو: ضخامت چوب ترمووود باید با کاربرد آن در پروژه مطابقت داشته باشد. به عنوان مثال ترمووود با ضخامت‌ کمتر معمولاً برای دیوار و سقف مناسب ‌تر است. زیرا در این مکان ها فشار و بار وزنی زیادی به چوب ترمو وارد نمی شود. همچنین ترمووود با ضخامت بیشتر برای پوشش کف و استفاده در محیط ‌هایی با تردد بالا مناسب تر است.
2. توجه به شرایط آب و هوایی: شرایط آب و هوایی نیز باید در انتخاب ضخامت مناسب در نظر گرفته شود. در مناطقی با هوای مرطوب و متغیر، باید از ترمووود با ضخامت بیشتر استفاده شود. زیرا ترمووود با ضخامت بیشتر، مقاومت بیشتری در برابر رطوبت و تغییرات ابعادی دارد.
3. وزن چوب: با توجه به کاربرد و نوع پروژه، باید از ترموود با ابعاد و ضخامت مناسب استفاده کرد. هرچه میزان ضخامت ترموود بیشتر باشد، وزن آن نیز بیشتر خواهد بود. بنابراین انتخاب ضخامت باید بر اساس میزان تحمل فشار و وزن هر پروژه صورت بگیرد.

در ادامه مطلب یک جدول از بهترین پیشنهادات برای ضخامت و ابعاد چوب ترمو در شرایط آب و هوایی مختلف و مکان های متفاوت را ارائه می دهیم.

مکان/شرایط آب و هوایی بهترین ضخامت ترمووود
آب و هوای مرطوب 42 میلیمتر
آب و هوای خشک 16-19 میلیمتر
آب و هوای گرم 25 میلیمتر
آب و هوای سرد 10-19 میلیمتر
آب و هوای معتدل همه ضخامت های ترمووود
محیط با تردد بالا 42 میلیمتر

جمع بندی

همانطور که گفتیم ضخامت ترموود تاثیر بسیاری روی کاربرد آن در پروژه های مختلف دارد. با انتخاب مناسب ترین و بهترین ابعاد چوب ترمو برای هر پروژه، طول عمر سازه افزایش یافته و نیاز به تعمیر و نگهداری تا حد بسیار زیادی کاهش می یابد. این موضوع باعث از بین رفتن احتمال وقوع آسیب و خرابی در پروژه شده و هزینه های مالی را نیز تا حد چشمگیری کاهش می دهد. بنابراین برای هر مکان مانند روف گاردن، آلاچیق، سونا، اطراف استخر، کف پوش، دیوار پوش، مبلمان و … باید از مناسب ترین و سازگار ترین ابعاد چوب ترمو استفاده کنید تا علاوه بر زیبایی ظاهری، از دوام و طول عمر بالای ترمووود نیز بهره مند شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *