معرفی انواع لمبه چوبی : بهترین چوب لمبه + مقایسه

انواع لمبه چوبی

لمبه چوبی مجموعه ای از الوار است که در اندازه های مختلف با ظاهر یکسان تولید می شوند و در کنار هم قرار می گیرند. برخی از لمبه های به شکل صاف و تخت ساخته می شوند و برخی از آن ها قوس دار و به صورت شیار دار طراحی و ساخته می شوند. هر کدام از اشکال لمبه چوبی کاربرد های مخصوص به خودشان را دارند. انواع لمبه چوبی در جنس ها و اشکال مختلفی ساخته می شوند که در ادامه مطلب به بررسی کامل آن ها می پردازیم.

انواع چوب لمبه بر اساس جنس

انواع لمبه چوب

در اکثر موارد برای خانه ها یا ساختمان هایی که در دکوراسیون و ساخت آن ها از چوب استفاده می شود، سقف محیط در امتداد دیوار در حالت جلو آمدگی لبه یا تیرچه سقف ساخته می شود. در بخش زیرین این سطح از چوب از لمبه استفاده می شود. به طور کلی برای ساخت لمبه ها از چوب درخت کاج استفاده می شود.

همچنین لمبه را با هر نوع چوب با کیفیت دیگری مانند راش، یولکا و نراد می توان ساخت. کشور روسیه بیشترین میزان تولید و صادرات چوب لمبه را دارد که به آن ها لمبه روسی نیز گفته می شود. محدودیت خاصی برای ساخت لمبه وجود ندارد. زیرا همانطور که گفتیم لمبه روسی از درختان گوناگونی ساخته می شود. ولی به طور کلی از دو نوع درخت برای ساخت لمبه در جهان استفاده ی بیشتری می شود:

۱- لمبه کاج

چوب درخت کاج به دلیل مقاومت بالایی که در برابر ضربه و فشار دارد به صورت عمده برای ساخت لمبه مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین چوب درخت کاج روسی به دلیل اینکه کمتر از بقیه انواع چوب در معرض پوسیدگی قرار دارد به عنوان بهترین چوب لمبه شناخته می شود.

از دیگر ویژگی های لمبه چوبی با جنس کاج، عدم وجود صمغ در آن است که یک ویژگی خیلی خوب برای ساخت لمبه محسوب می شود. نکته حائز اهمیت در لمبه با جنس چوب درخت کاج، سبک بودن این چوب است. علت عمده ی استفاده از چوب کاج برای ساخت لمبه نسبت به دیگر چوب ها، علاوه بر مزایایی که گفته شد ارزان بودن آن است. به همین دلیل قیمت نهایی ساخت لمبه با این چوب بسیار مقرون به صرفه تمام می شود.

جهت خرید و اطلاع از قیمت بهترین نوع لمبه ، با ما در ارتباط باشید

2- لمبه چوبی راش

علاوه بر چوب کاج روسی، از چوب درخت راش نیز برای ساخت لمبه ها استفاده می شود. چوب درخت راش مقاومت بالایی نسبت به تغییر شرایط آب و هوایی دارد. چوب راش بافت و وزن سنگین تری نسبت به چوب درخت کاج دارد که بسته به نوع استفاده و محیط مد نظر، بین این دو چوب می توان انتخاب کرد. چوب راش رنگی کرم و مایل به قرمز دارد که بسیار پر طرفدار و زیبا است.

انواع لمبه طرح چوب

از چوب های متعدد دیگری نیز برای ساخت لمبه چوبی استفاده می شود. ولی به دلیل اهمیت این متریال ساختمانی و نقش مهمی که در زیبایی و استحکام دارد، از چوب های با کیفیت، در دسترس و مقرون به صرفه ی کاج و راش بیشتر استفاده می شود. به طور معمول پس از چوب کاج و راش از گونه های دیگر چوب برای ساخت لمبه نیز به صورت محدود استفاده می شود. مانند:

 • چوب نوئل
 • چوب سدار
 • چوب کاج اروپایی
 • چوب کاج اسکاندیناوی
 • چوب کاج سیبری

که اکثر این چوب ها زیر مجموعه خانواده چوب درختان کاج محسوب می شوند. از مواد مختلفی برای ساخت لمبه چوبی استفاده می شود ولی نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که جنس و رنگ لمبه ی مورد استفاده باید با نما و دکوراسیون ساختمان هم خوانی و هارمونی داشته باشد تا به زیبایی و معماری ساختمان آسیبی وارد نشود.

انواع لمبه چوبی بر اساس شکل ظاهری

بهترین چوب لمبه

چوب های لمبه بر اساس ظاهر، به 2 نوع ساده و v شکل تقسیم بندی می شوند.

لمبه ساده : یکی از محبوب ترین و پر طرفدار ترین دیوار پوش ها در صنعت دکوراسیون، لمبه ساده است. در قسمت های شمالی ایران، بیشتر سقف خانه ها را از سقف کاذب با جنس لمبه ساده می سازند.

لمبه v شکل : برای ساخت این لمبه خطوطی به شکل v روی چوب تراش داده می شود و زیبایی چوب را دو چندان می کند. پنل های v به شکل شیار یا فرو رفتگی روی سطح چوب تراشیده می شوند که طرح و سایه ای زیبا بر روی سطح چوب ایجاد می کند. این محصولات نصبی راحت و سریع دارند و در دکوراسیون داخلی و خارجی استفاده و کاربرد های زیادی دارند.

انواع لمبه چوبی بر اساس ضخامت

چوب لمبه

همانطور که گفتیم چوب لمبه در جنس ها و انواع مختلفی تهیه و تولید می شوند. هر کدام از این لمبه ها ویژگی ها و استفاده های مخصوص به خود را نیز دارند. به طور کلی چوب لمبه از لحاظ ضخامت به 3 دسته زیر تقسیم بندی می شود:

۱. لمبه چوبی با ضخامت 16 و 17 میلی متر

لمبه های با ضخامت 16 و 17 میلی متری کمترین ضخامت را در بین انواع لمبه چوبی دارند. از این ضخامت لمبه برای ساخت سونا، دیوار پوش و سقف کاذب استفاده های زیادی می شود. لمبه 16 میلی متری به دلیل ضخامت کم و سبک بودن بیشتری استفاده را در ساختمان و در بین معماران دارا است.

2. لمبه چوبی با ضخامت 20 میلی متر

از این لمبه های به دلیل ضخامت بیشتر و در نتیجه مقاومت بیشتر در ساخت کفپوش استفاده های زیادی می شود. زیرا در مقابل ضربه، فشار و … مقاوم هستند.

3. لمبه چوبی با ضخامت 25 میلی متر

لمبه چوبی 25 میلی متری بالا ترین میزان ضخامت و مقاومت را نسبت به بقیه انواع لمبه ها دارد. از این نوع چوب در آب و هوای سرد و کوهستانی استفاده های زیادی می شود. زیرا در برابر تغییر دما و در اثر انبساط و انقباض ترک و آسیب در آن ها ایجاد نمی شود.

کاربرد های انواع لمبه چوبی

کاربرد چوب لمبه

چوب لمبه یکی از مدرن ترین و جدید ترین مصالح ساختمانی است که خصوصیات بسیار خوب و مزیت های فراوانی دارد. از این چوب با توجه به جنس و ابعاد در محیط های مختلفی می توان استفاده کرد. در ادامه مطلب کاربرد های لمبه چوبی را به طور کامل شرح می دهیم.

نوع چوب کاربرد
کاربرد بر اساس جنس
کاج سقف کاذب صفحات آشپزخانه میز و مبلمان دیوارپوش قفسه چوبی
راش کفپوش داخلی کف فضای باز دیوارپوش روکش چوبی آلاچیق
کاربرد بر اساس شکل ظاهری
ساده سقف کاذب دیوار پوش دکوراسیون داخلی
V_GROOVE دکوراسیون زیبا لمبه سقف دیوارپوش

همچنین چوب های لمبه جدا از شکل و جنس چوب مورد استفاده برای ساخت، کاربرد های و مزایای کلی دیگری نیز دارند که استفاده از آن ها را بسیار محبوب کرده است. مزایای لمبه های چوبی عبارت اند از:

 • تهویه هوا
 •  زیبایی ساختمان و معماری شیک
 • تنوع رنگ و طرح در ساخت هارمونی با دکوراسیون ساختمان
 • رایحه مطبوع چوبی
 • دوام و ماندگاری بالا
 • مقاومت در برابر تغییر شکل و تغییر دما
 • آسیب نرساندن به محیط زیست
 • زیبایی و طبیعی بودن چوب

همچنین در صورت خرید لمبه نا مناسب که مطابق با نیازتان نباشد ممکن است با معایب و مشکلات زیر مواجه شوید:

 • هزینه تعمیر و نگهداری بالا
 • نصب سخت و زمان بر
 • مقاوم نبودن در برابر آسیب های مکانیکی و اعوجاج
 • عدم مقاومت در برابر رطوبت و آب

ولی با خرید لمبه چوبی با کیفیت و مراقبت از آن، تا حد بسیار زیادی این مشکلات رفع شده و از ایجاد خسارت و هزینه جلوگیری می شود. همچنین راه هایی مانند رنگ آمیزی لمبه چوبی با رنگ های مخصوص و با کیفیت وجود دارد که از لمبه در برابر رطوبت، تغییر دما، آسیب های محیطی، نفوذ قارچ و حشرات و … تا حد بسیار زیادی محافظت می کند.

برای خرید با کیفیت ترین و مرغوب ترین لمبه موجود در بازار ایران می توانید به صفحه خرید لمبه چوبی مراجعه کنید و با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید تا خریدی مطمئن با مناسب ترین قیمت داشته باشید.

جمع بندی

امروزه لمبه های چوبی به یکی از پر طرفدار ترین متریال های ساختمانی تبدیل شده اند. استفاده از لمبه ها به دلیل زیبایی خاص و کاربرد فراوان در کنار مزایای بسیار زیاد، مورد توجه بسیاری از طراحان ساختمان و دکوراسیون و همچنین معماران در سرتاسر دنیا قرار گرفته است. اگر شما هم علاقه مند به استفاده از این مصالح ساختمانی با کیفیت و زیبا هستید و می خواهید در دکوراسیون ساختمان خود از چوب و حس طبیعی و زیبای آن بهره مند شوید، می توانید با توجه به کاربرد های فراوان لمبه چوبی و نیاز خود از این متریال استفاده کرده و زیبایی و مدرنیته دو چندانی به فضای خود ببخشید.

2 دیدگاه دربارهٔ «معرفی انواع لمبه چوبی : بهترین چوب لمبه + مقایسه»

 1. حدودا 35متر لمبه کاج 16 میل با چوب 2 در 2 زیر سازی میخواهم قیمت را لطف بفرمایید با طریقه تسویه حساب متشکرم

  1. باسلام
   جهت استعلام قیمت با شماره 09120732265 تماس بگیرید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *