تفاوت ترموود ایرانی و فنلاندی (قیمت، ظاهر، تولید و کیفیت)

تفاوت ترموود ایرانی و فنلاندی

برای تولید ترمووود و قرار گیری آن در فرایند ترموسازی موادی مانند رزین های اضافی، گلوکز و مواد موجود در بافت چوب که باعث کاهش طول عمر و دوام آن می شوند از بین می روند. به همین دلیل ترمووود یک چوب بسیار با دوام و مقاوم است که کاربرد های بسیار زیادی در صنعت ساختمان سازی داشته و طرفداران بسیاری نیز دارد.

این چوب در دو نوع ایرانی و فنلاندی در بازار وجود دارد. این دو نوع ترمووود با یک دیگر از جنبه های ظاهری، قیمت، دوام و ویژگی های کلی تفاوت هایی دارند که باعث اختلاف کاربرد آن ها با بکدیگر شده است. در ادامه مطلب تفاوت ترموود ایرانی و فنلاندی را از لحاظ قیمت، ظاهر، پروسه تولید و کیفیت با یکدیگر مقایسه می کنیم.

تفاوت ترموود ایرانی و فنلاندی در پروسه تولید

ترموود ایرانی

ترموود یک نوع چوب است که در یک فرایند حرارتی پیشرفته، در دمای بالا و با فشار بالا تولید می شود. این فرایند باعث افزایش مقاومت چوب در برابر آب، حشرات و پوسیدگی می شود و چوب را برای استفاده در برابر عوامل زیستی و محیطی مقاوم می کند. با اینکه هر دو نوع این چوب ها با استفاده از حرارت و بخار تولید می شوند ولی در پروسه تولید آن ها برخی تفاوت ها وجود دارد. در ادامه مطلب برخی از مهم ترین و رایج ترین موارد تفاوت ترموود ایرانی و فنلاندی در پروسه تولید را بیان می کنیم.

 • نوع چوب استفاده شده: در تولید ترموود ایرانی از چوب درختان گرمسیری مانند بلوط و گردو استفاده می شود. در حالی که در تولید ترموود فنلاندی از چوب درختان مناطق سردسیر مانند سرو و کاج استفاده می شود.
 • دمای تولید: دمای تولید ترموود ایرانی بیشتر از دمای تولید ترموود فنلاندی است. به طوری که در برخی موارد دمای تولید ترموود ایرانی به ۲۰۰ درجه سانتی گراد هم می رسد. این موضوع باعث می شود که ترموود ایرانی میزان مقاومت بیشتری در برابر عوامل زیستی داشته باشد.
 • زمان تولید : تولید ترموود ایرانی معمولاً برای مدت زمان کوتاه تری انجام می شود. به بیانی دیگر، پروسه تولید ترموود ایرانی کم تر از تولید چوب ترمو فنلاندی انجام می شود. تولید ترموود فنلاندی ممکن است تا چندین ساعت طول بکشد.
 • روش تولید : روش تولید ترموود ایرانی معمولاً در کوره های بسته انجام می شود. در حالی که تولید ترموود فنلاندی در کوره های باز انجام می شود که باعث شده تا برخی ویژگی های مقاومتی و ساختاری آن ها با یکدیگر متفاوت باشند.
برای اطلاع از قیمت و خرید چوب ترمو ارزان و با کیفیت میتوانید با کارشناسان پویان وود در تماس باشید.

به علاوه مواردی که در بالا بیان کردیم، ترموود ایرانی و فنلاندی در خصوص کاربرد های مختلف نیز با یک دیگر تفاوت دارند. به عنوان مثال ترموود ایرانی بیشتر برای استفاده در داخل ساختمان ها، مانند درب و پنجره و سقف های پوششی استفاده می شود. در حالی که ترموود فنلاندی بیشتر برای استفاده در بیرون ساختمان ها مانند نمای خارجی ساختمان استفاده می شود.

این موضوع به دلیل تفاوت در مقاومت آب و هوایی چوب ترموود ایرانی و فنلاندی است. به طور کلی ترموود ایرانی و فنلاندی هر دو دارای ویژگی های بسیار مثبتی هستند که آن ها را برای استفاده در ساختمان ها، مبلمان، دکوراسیون داخلی و خارجی و … مناسب می سازد.

اما برای انتخاب بهترین نوع ترموود برای هر کاربرد، باید به عواملی مانند محل استفاده، شرایط آب و هوایی، نیاز به مقاومت در برابر عوامل زیستی و محیطی و هزینه های تولید و حمل و نقل توجه کرد.

تفاوت ظاهری ترموود ایرانی و فنلاندی

ترموود فنلاندی

علاوه بر مواردی که در بالا ذکر کردیم تفاوت ترموود ایرانی و فنلاندی در ظاهر نیز به چشم می آید. ترموود ایرانی با رنگی تیره و قهوه ‌ای تا سیاه و با بافتی خشک تر تولید می شود. در حالی که ترمووود فنلاندی رنگی روشن ‌تر و تقریباً سفید دارد، که باعث شده است که بسیاری از مشتریان آن را به عنوان یک جایگزین برای چوب سفید در نمای خارجی ساختمان استفاده کنند.

علاوه بر این ترمووود فنلاندی دارای تراکم بالاتری است که باعث می شود به عنوان یک ماده ساختمانی بسیار قوی و مقاوم در برابر آب و هوا، حشرات و پوسیدگی شناخته شود. در حالی که ترمووود ایرانی عموماً دارای تراکم کمتری است و به همین دلیل ممکن است نیاز به پوشش و مراقبت بیشتری داشته باشد. از این رو بیشتر از آن در فضا های داخلی ساختمان استفاده می شود.

ضمن اینکه در رابطه با نوع چوب استفاده شده، همانطور که گفتیم ترمووود فنلاندی از چوب درختان سرد سیر مانند سرو و کاج تولید می شود. در حالی که ترمووود ایرانی از چوب درختان گرمسیری مانند بلوط و گردو تولید می شود. این باعث شده است که ترمووود فنلاندی دارای رنگی روشن ‌تر و تقریباً سفید باشد.

در حالی که ترمووود ایرانی دارای رنگی تیره تر و قهوه‌ ای مایل به سیاه دارد. به طور کلی تفاوت ترموود ایرانی و فنلاندی از لحاظ ظاهری بستگی به مواد اولیه، روش تولید و کاربرد های مختلف آن ها دارد. با توجه به سبک دکوراسیون، سلیقه، نیاز و کاربرد مورد نظرتان باید تفاوت ترموود ایرانی و فنلاندی را در نظر گرفته و مناسب ترین نوع را انتخاب کنید.

مقایسه کیفیت ترموود ایرانی و فنلاندی

فرق ترموود ایرانی و فنلاندی

ترموود ایرانی لزوماً کیفیت کم تری نسبت به چوب ترمو فنلاندی ندارد. اگر ترموود ایرانی از یک تولیدی معتبر که طبق استاندارد های جهانی تولید محصولات خود را انجام می دهد تهیه شود، می ‌تواند با ترموود فنلاندی هم رده باشد و حتی در برخی موارد از لحاظ زیبایی، مقاومت، دوام و … بهتر از آن عمل کند. در واقع کیفیت ترموود به عواملی مانند نوع چوب، فرآیند تولید، دما و فشار مورد استفاده، زمان و نحوه خشک شدن و سایر عوامل وابسته به تولید بستگی دارد.

بزرگ ترین تفاوت ترموود ایرانی و فنلاندی در نوع چوب اولیه آن ها است. در مواردی ترموود ایرانی از چوب درختان کاج جنگلی روسیه یا صنوبر ایرانی تهیه می ‌شود. در حال که ترموود فنلاندی از چوب درختان کاج مخصوص جنگل‌ های اسکاندیناوی (مانند کاج نروژی) تهیه می‌ شود. فرایند تولید ترموود نیز در کیفیت آن تاثیر دارد. ترموود ایرانی در کارخانه‌های ایرانی با استفاده از فناوری‌های مختلف تولید می ‌شود. استاندارد های تولید در این کارخانه‌ها ممکن است یکسان نباشد. در حالیکه ترموود فنلاندی با استفاده از فناوری پیشرفته و تحت نظارت ‌های دقیق کیفی در کارخانه ‌های مجهز فنلاند تولید می ‌شود. این کشور دارای سابقه‌ای طولانی در تولید ترموود با کیفیت بالا است.

کیفیت ترموود ایرانی به طور قابل توجهی بین تولید کنندگان مختلف و با توجه به فرآیند تولید و مواد اولیه به کار رفته، متفاوت است. در حالیکه ترموود فنلاندی به طور کلی، از کیفیت و ثبات بالاتری برخوردار است. این نوع ترموود، دارای استانداردهای کیفی مشخص و قابل‌تاییدی است.

ترموود ایرانی به دلیل تنوع در مواد اولیه، ممکن است از نظر رنگ و طرح، یکنواختی لازم را نداشته باشد. از طرف دیگر ترموود فنلاندی به دلیل استفاده از چوب درختان کاج مخصوص، از ظاهری یکنواخت و زیبا با رگه‌های طبیعی چوب برخوردار است.

انتخاب بین ترموود ایرانی و فنلاندی، به اولویت‌ ها و نیازهای شما بستگی دارد. اگر به دنبال ترموود با قیمت مناسب هستید، ترموود ایرانی می‌ تواند گزینه مناسبی باشد، اما باید از کیفیت و استاندارد های تولید آن در برند مورد نظر خود مطمئن شوید. اما اگر به دنبال ترموود با کیفیت بالا، دوام و زیبایی بی‌نظیر هستید و قیمت برایتان در اولویت دوم قرار دارد، ترموود فنلاندی را به شما پیشنهاد می ‌کنیم.

فرق ترموود ایرانی و فنلاندی

تفاوت ترموود ایرانی و فنلاندی از نظر قیمت

همانطور که گفتیم قیمت ترموود ایرانی به طور قابل توجهی مناسب تر از ترموود فنلاندی است. دلایل این اختلاف قیمت عبارتند از:

 • مواد اولیه: چوب درختان کاج جنگلی روسیه یا صنوبر ایرانی که در ترموود ایرانی استفاده می شوند، به طور قابل توجهی ارزان تر از چوب درختان فنلاند هستند که در ترموود فنلاندی به کار می روند.
 • هزینه های تولید: دستمزد و سایر هزینه های تولید در ایران پایین تر از فنلاند است.
 • حمل و نقل: به دلیل مسافت زیاد بین ایران و فنلاند، هزینه حمل و نقل ترموود فنلاندی به ایران به قیمت نهایی آن اضافه می شود.

به طور کلی می توان گفت که قیمت ترموود ایرانی حدود 30 تا 50 درصد ارزان تر از ترموود فنلاندی است. با این حال، توجه به این نکته ضروری است که قیمت نهایی ترموود به عوامل مختلفی مانند:

 • ضخامت و ابعاد: ترموود با ضخامت و ابعاد بیشتر، قیمت بالاتری دارد.
 • کیفیت: ترموود با کیفیت بالاتر، قیمت بالاتری دارد.
 • برند: برندهای معتبر و شناخته شده ترموود، قیمت بالاتری نسبت به برندهای کمتر شناخته شده دارند.
 • محل خرید: قیمت ترموود در فروشگاه های مختلف متفاوت است.

بنابراین قبل از خرید ترموود، به عوامل فوق و همچنین به نیازها و بودجه خود توجه کنید و از مراکز معتبر و شناخته شده ای مانند پویان وود برای خرید اقدام کنید. در جدول زیر تفاوت قیمت ترمو ایرانی و ترموود فنلاندی را بررسی می کنیم.

نوع ترموود بازه قیمت
ترموود ایرانی معمولی از ضخامت 9 تا 16 میلیمتر قیمتی بین 330 تا 580 هزار تومان دارد.
ترموود ایرانی گره پروانه از ضخامت 9 تا 19 میلی متر، قیمتی بین 369 تا 700 هزار تومان دارد.
ترموود فنلاندی در ضخامت 16 میلی متر قیمت تقریبی معادل با 1/300/000 دارد.

بهترین ترمووود ایرانی را از کجا خریداری کنیم؟

مجموعه پویان وود یکی از برترین تولید کنندگان ترموود در ایران است که با استفاده از تکنولوژی روز دنیا و با رعایت استاندارد های جهانی، ترموود با کیفیت بالا و با قابلیت رقابت با ترموود ‌های فنلاندی را تولید می‌ کند. در واقع پویان وود با ارائه محصولات با کیفیت و خدمات پس از فروش مناسب، به عنوان یکی از بهترین تولید کنندگان ترموود در ایران شناخته شده است.

همچنین یکی از بهترین ویژگی های محصولات تولید شده در پویان وود، کیفیت بالا در کنار قیمت مناسب است.  قیمت ترموود ایرانی با کیفیتی که در پویان وود تولید می شود، به دلیل حذف واسطه ها و عرضه مستقیم، نسبت به بسیاری از تولیدی های دیگر بسیار منصفانه تر و مقرون به صرفه تر است. همچنین ترموود ایرانی تولید شده در پویان وود دوام و طول عمری بسیار بالا دارد و در برابر آسیب های محیطی و رطوبت نیز مقاوم است.

 

نتیجه گیری

همانطور که گفتیم تفاوت ترموود ایرانی و فنلاندی از نظر کیفیت، ظاهر، قیمت و … بررسی می شود. ولی بسیاری از افراد تصور می کنند که ترموود ایرانی کیفیت و مقاومت بالایی ندارد. در حالی که اگر این نوع چوب ترمو را از تولید کننده های معتبر و شناخته شده ای مانند پویان وود تهیه کنید، نه تنها کیفیت پایینی نداشته بلکه بسیار با کیفیت تر از ترمووود فنلاندی است و می توانید تا سال های طولانی از آن استفاده کنید. زیرا هیچ گونه تغییری در ظاهر و کیفیت آن به وجود نمی آید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *