سبک ترین نمای ساختمان چیست؟

سبک ترین نمای ساختمان

نمای ساختمان اهمیت بسیار زیادی برای طراحان و معماران ساختمانی دارد. زیرا نمای ساختمان هم از نظر زیبایی و جلوه ظاهری و هم از لحاظ دوام و استحکام بسیار مهم و قابل توجه است. با توجه به ویژگی های محیط مانند آب و هوا، میزان آلودگی و … نوع متریال به کار رفته در ساختمان می تواند متفاوت باشد.

از طرف دیگر برخی مصالح که از آن ها برای ساخت نما های ساختمانی استفاده می شود، وزن زیادی دارند که باعث سنگین شدن ساختمان و احتمال بروز آسیب های جبران ناپذیر به ساختمان و محیط می شوند. به همین دلیل بهتر است تا از متریالی برای ساخت و طراحی نمای ساختمان استفاده کنیم که علاوه بر وزن بسیار سبک، دارای زیبایی ظاهری و مقاومت بالا در برابر شرایط جوی و محیطی باشد. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا بهترین و سبک ترین نمای ساختمان را به شما معرفی کنیم.

اهمیت سبک بودن نمای ساختمان

نمای ترمووود

عوامل زیادی در میزان استحکام نمای ساختمان نقش دارند. همچنین متریال مورد استفاده برای طراحی و ساخت نما، باید در برابر نفوذ سرما و گرما عایق باشد، در برابر زلزله و آتش سوزی مقاوم باشد، قابل اجرا در هر طرح و ابعادی باشد. پیدا کردن متریال نمای ساختمانی که در کنار همه این ویژگی ها، مهم ترین مولفه یعنی سبک وزن بودن را نیز دارا باشد، برای بسیاری از افراد دشوار است.

استفاده از سبک ترین نمای ساختمان که بتواند نیاز ظاهری و زیبایی ساختمان را نیز بر طرف بکند، برای بسیاری از طراحان و معماران تبدیل به یک دغدغه مهم شده است. با پیشرفت صنعت ساختمانی، خوشبختانه روزانه به تعداد مصالحی که دارای تمامی ویژگی های گفته شده برای استفاده در ساختمان و نمای آن هستند، افزوده می شود. سبک بودن نمای ساختمان باعث کاهش وزن کلی ساختمان می شود.

از این رو میزان فرسودگی ساختمان به مرور زمان بسیار کاهش می یابد. میزان فرسودگی ساختمان مخصوصا در ساختمان هایی که بسیار بلند هستند مانند مجتمع های تجاری، برج ها، بیمارستان های چندین طبقه و … بسیار زیاد است. معماران و مهندسین ساختمان با استفاده از سبک ترین نمای ساختمان، توانسته اند طول عمر ساختمان را افزایش بدهند و از درجه فرسودگی آن تا میزان بسیار زیادی جلوگیری کنند. استفاده نکردن از متریال سبک برای ساخت ساختمان و نمای آن، با گذشت زمان باعث سنگینی ساختمان می شود. این وزن سنگین ممکن است باعث ریزش، تعویض نما، ایجاد خسارت های مالی هنگفت، لرزش زیاد و ریزش در زمان زلزله و … شود.

سبک ترین متریال ها برای استفاده در نمای ساختمان

حال که با میزان اهمیت سبک بودن متریال برای ساخت نمای ساختمان آشنا شدید، چند نمونه از انواع بهترین و سبک ترین نمای ساختمان ها را به ترتیب میزان کیفیت، استحکام و سبک وزن بودن در ادامه مطلب برای شما بیان می کنیم.

1. چوب ترمو

نمای چوب ترمو

ترمووود یک نوع خاص از چوب است که با استفاده از مکانیزم پیشرفته حرارتی، مقاومت و استحکام بالایی نسبت به چوب های دیگر موجود در بازار کسب کرده است. بهترین ویژگی ترموود وزن بسیار کم در کنار مقاومت بسیار بالای آن است. از ترمووود برای ساخت انواع نماهای ساختمان، دیوارپوش، کفپوش ترمووود ، سونا خشک ، اجرای روف گاردن ، اطراف استخر، تابلو و … استفاده می شود.

امروزه استفاده از چوب ترمو به عنوان زیبا ترین و سبک ترین نمای ساختمان افزایش بسیار چشم گیری داشته است. همچنین این چوب باعث ایجاد میل به بالندگی، رشد و نرمش در زندگی انسان ها می شود و با به کار بردن آن به عنوان نمای ساختمان می توان به زیبایی فضای شهری تا حد بسیار زیادی افزود و فضایی زیبا و دل نشین را ایجاد کرد.

برای اطلاع از قیمت و خرید چوب ترمو ارزان و با کیفیت میتوانید با کارشناسان پویان وود در تماس باشید.

چوب ترمو وود به عنوان سبک ترین نمای ساختمان ویژگی ها و مزایای بی شمار دیگری نیز دارد. مانند:

 • وزن بسیار کم نسبت به متریال های دیگر
 • سازگار با محیط زیست و طبیعت
 • مقاومت بالا در برابر تغییرات دما از گرما به سرما و برعکس
 • مقاومت بسیار بالا در برابر آتش سوزی
 • مقاوم در برابر زلزله و شکستگی
 • عایق بی نظیر در مقابل صدا و دما
 • مقاومت بالا در برابر پوسیدگی، نفوذ حشرات، رشد کپک، ریز ارگانیسم ها و قارچ ها
 • مقاوم در برابر تغییر ابعاد و تاب خوردگی
 • مقاوم در برابر رطوبت مانند آب باران یا برف
 • تنوع بالا در طرح و رنگ
 • تنوع در ابعاد

و بسیاری از مزایای دیگر که چوب ترمو را به بهترین، مقاوم ترین و سبک ترین نمای ساختمان تبدیل کرده است. برای اطلاع و اطلاع از قیمت و اجرای این محصول بی نظیر ساختمانی در هر ابعادی و برای هرگونه استفاده مد نظرتان، می توانید به صفحه قیمت نمای ترمووود مراجعه کنید.

2. شیشه

نمای شیشه ای

نمای شیشه ای یه عنوان یک نمای مدرن شناخته می شود و از سال های قبل مورد استفاده قرار گرفته است. استفاده از شیشه به عنوان نمای ساختمان دارای مزیت هایی مانند زیبایی ظاهری ساختمان است. شیشه نیز بعد از ترمووود به عنوان سبک ترین نمای ساختمان شناخته می شود. ولی اگر در حجم بالا و ابعاد زیاد از آن استفاده شود، به دلیل سنگین شدن وزن شیشه وزن ساختمان نیز افزایش می یابد.

استفاده از نمای شیشه ای باعث نفوذ حداکثری نور خورشید به ساختمان می شود. از لحاظ روشنایی و سلامت این نفوذ نور خورشید یک ویژگی مثبت محصوب می شود ولی در فصول گرم سال با تابش مستقیم آفتاب، هوای ساختمان بسیار گرم خواهد شد.

همچنین استفاده از شیشه به عنوان نمای ساختمان در فصول سرد سال نیز باعث اتلاف انرژی و آلودگی هوا می شود. به کار بردن شیشه به عنوان سبک ترین نمای ساختمان بعد از چوب با کیفیت ترمو، با هدف ایجاد ویو زیبا برای ساکنین، سرعت بخشیدن به اجرای پروژه، کاهش بار مرده ساختمان و … روی کار آمد. ولی به دلیل ضخامت کم و مقاومت حرارتی کم باعث ایجاد مشکلات زیادی برای ساکنین ساختمان می شود.

3. کامپوزیت آلومینیوم

نمای کامپوزیت

به طور کلی کامپوزیت ها از ترکیب 2 یا چندین ماده با هم ساخته می شوند و ماده نهایی به دست آمده مقاومت بالایی دارد. برخی از مزایای استفاده از نمای کامپوزیت آلومینیومی شامل موارد زیر هستند :

 • وزن سبک
 • سهولت نگهداری و تعمیر
 • آسانی مونتاژ

اما استفاده از نمای کامپوزیت آلومینیومی به عنوان یکی از سبک ترین نما های ساختمان ، دارای معایبی نیز است. از جمله این معایب می توان به میزان انعطاف پذیری ضعیف و بسیار کم در حین اجرا و ساخت نمای ساختمان اشاره کرد.

سبک ترین نمای ساختمان کدام است؟ (مقایسه)

حال پس از بررسی چند مورد از نما های ساختمانی که دارای وزن کم هستند، بهتر است با سبک ترین نمای ساختمان برای استفاده در هر نوع ساختمانی آشنا شویم. برای نتیجه گیری بهتر درباره این موضوع، در جدول زیر انواع سبک ترین نماهای ساختمانی را مورد بررسی و مقایسه قرار داده و طبق ویژگی هایشان به آنها امتیاز داده شده است :

وزن سبک دوام زیبایی انعطاف پذیری مقاومت
ترمووود 10 10 10 9 10
شیشه 8 5 10 4 4
کامپوزیت آلومینیوم 8 7 7 6 8

نتیجه گیری

امروزه پس از بررسی های فراوان توسط متخصصین و میزان رضایت مشتریان، چوب ترمو به عنوان مقاوم ترین مصالح ساختمانی و سبک ترین نمای ساختمان شناخته شده است. با خرید و استفاده از ترمووود در ساختمان خود علاوه بر افزایش طول عمر سازه، زیبایی زیادی نیز به آن می بخشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *